Taryfa G12w – czy to taryfa dla mnie?

Taryfa energetyczna G12w to alternatywna wersja dwustrefowej taryfy G12, w której poza niższymi stawkami w godzinach wieczornych, nocnych i dwóch godzinach dziennych, najczęściej wyznaczonych od 13:00 do 15:00, obowiązuje również tańsza strefa w weekendy za pobór energii elektrycznej. Z taryfy weekendowej mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, u których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów.

G12w – co to znaczy?

Pierwszy znak w tej taryfie, czyli litera „W” oznacza, że jest ona przeznaczona dla gospodarstw domowych (choć oczywiście mogą z niej skorzystać również np. różne instytucje państwowe czy placówki dyplomatyczne).

Drugi znak, czyli „1-ka” informuje nas o tym, że jest to oferta dla osób, których moc umowna wynosi mniej niż 40 kilowatów. W praktyce dotyczy to w zasadzie wszystkich gospodarstwa domowych, tak w Polsce jak i w Europie.

Trzeci znak – „2-ka” mówi o tym, że mamy do czynienia z taryfa dwustrefową, a więc w jej obrębie funkcjonują strefy: nocna – z tańszymi stawkami za prąd i dzienna – z droższymi.

Ostatni znak – „w” – zarezerwowany jest dla taryf weekendowych. A więc mają taryfę G12w najmniej zapłacimy za prąd w weekend, czyli od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku do godziny 6:00.

Czy taryfa G12w zawsze się opłaca?

taryfa g12w

Taryfa G12w nie zawsze gwarantuje obniżenie rachunków za energię elektryczną, choć w niektórych przypadkach może okazać się naprawdę korzystna, taką taryfę możesz spotkać w ofercie https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach . Zanim na nią się zdecydujemy warto przeanalizować swój tygodniowy rozkład prądu w poszczególnych dniach oraz godzinach. Jeśli nasz audyt wykaże, że zużycie energii elektrycznej w strefie pozaszczytowej jest co najmniej na poziomie 30-40 proc., wówczas warto rozważyć zmianę dotychczasowej taryfy energetycznej na G12w.

Opcja ta jest również opłacalna dla osób, które są w stanie zmienić swoje nawyki i czynności energochłonne przenieść na weekend. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na zmianę taryfy i okaże się jest jednak on dla nas nieopłacalna to będziemy ją mogli z powrotem zmienić nie wcześniej niż po upływie 12 miesiący.

Comments are closed.