Praca nad efektywnością energetyczną to proces długi i ciągły

Efektywność energetyczna wiąże się ściśle z bezpieczeństwem energetycznym państwa. Jest jednym z głównych celów strategicznych każdego kraju. Z efektywnością energetyczna idą w parze wszystkie cele polityki energetycznej, klimatycznej i w większości działania proekologiczne.

Wsparcie prawne

Prawo krajowe podąża za legislacją płynąca z unijnych dyrektyw. Ustawy implementowane w odnośnych krajowych aktach prawnych obligują wszystkie państwa do ograniczenia zużycia energii w ogólnej masie. Oszczędności mają być realizowane między innymi narzędziami mającymi umocowanie w usługach około energetycznych.

Ustawa o efektywności energetycznej (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/audyt-efektywnosci-energetycznej) daje rozwiązania systemowe pozwalające na uświadamianie użytkowników końcowych energii, zwiększenie efektywności wytwarzania energii włącznie z angażowaniem wspomnianego ostatniego ogniwa jako prosumenta i wiele innych działań związanych z samą energią oraz źródłami z podziałem na paliwa o OZE.

Programy pomocowe

Wsparcie dla działań pro-efektywnościowych opiera się na szerokim spektrum programów pomocy na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Dużą część tych działań stanowią środki finansowe uruchamiane w transzach programów związanych z dofinansowaniem celowym na konkretne projekty. Prosumenci mają w nich coraz większy udział. Finansowanie projektów opartych o idee związane z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii odnotowują rok do roku coraz lepsze statystyki.

Co to jest energochłonność gospodarki?

Wskaźnik energochłonności w odniesieniu do PKB jest najczęstszym wskaźnikiem używanym w rozważaniach o efektywności energetycznej. Produkt krajowy brutto przyrównany jest w zestawieniu proporcjonalnym ze wskaźnikiem zużycia energii wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego w skrócie TOE. Budującym jest fakt, że w statystycznym ujęciu ostatnich trzydziestu lat Polska obniżyła swój wskaźnik energochłonności. W rozbiciu na dekady najlepsza była ostatnia, która odnotowała ponad 7% spadek.

W procesie modernizacji systemu poprawa efektywności energetycznej powinna być priorytetowym zadaniem dla wszystkich zaangażowanych.

Comments are closed.