Jak wygląda procedura przepisywania licznika prądu na nowego właściciela nieruchomości?

Zakup nieruchomość wiąże się z licznym formalnościami do załatwienia, wśród których znajduje się też przepisanie licznika prądu na nazwisko nowego właściciela. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kupowania mieszkania od dewelopera niż osoby zmarłej lub takiej, z którą nie można nawiązać żadnego kontaktu. Cały proces przepisywania licznika elektrycznego jest stosunkowo łatwy i zajmuje często kilkanaście minut. Tym bardziej, że można załatwić wszystko bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet.

Jak przepisać prąd na nowego właściciela?

Wprowadzając się do mieszkania, w którym został już zainstalowany licznik prądu, trzeba zająć się jego przepisaniem na swoje nazwisko, na które będą przychodziły rachunki za zużywaną energię elektryczną. Wymaga to oczywiście podpisania umowy z dostawcą prądu, do czego potrzebny będzie protokół zdawczo-odbiorczy. Najistotniejsze w jego przypadku jest podanie we wniosku bieżącego stanu licznika, na podstawie czego sporządza się końcowe rozliczenie. Protokół musi zawierać podstawowe dane obu stron – sprzedawcy i nabywcy, numer fabryczny licznika wraz z informacją dotyczącą tego, w jakiej strefie energii elektrycznej był użytkowany przez poprzedniego właściciela nieruchomości. Wystarczy tak naprawdę wejść na stronę sprzedawcy prądu, po czym wypełnić stosowny formularz wymienionymi wcześniej danymi, wysłać go i czekać na uzyskanie odpowiedzi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przepisanie licznika prądu (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/jak-przepisac-prad-na-nowego-wlasciciela) to proces składający się z paru etapów. Pierwszy dotyczy osoby zdającej licznik, która musi przekazać wszystkie dane dotyczące urządzenia osobie go przejmującej. Nowy nabywca nieruchomości ma od tego momentu czternaście dni na załatwienie pozostałych formalności. W przeciwnym razie protokół zdawczo-odbiorczy zostanie anulowany. Odbiorca licznika musi wypełnić formularz otrzymany przez poprzedniego użytkownika urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego. Następnie pozostaje tylko potwierdzić w dokumencie adres, gdzie znajduje się licznik i można już przejść do wybrania preferowanej oferty energii elektrycznej przez nowego użytkownika. Przepisanie licznika online nie jest możliwe, jeśli korzystała z niego osoba zmarła. To samo dotyczy poprzedniego właściciela mieszkania, z którym nie można się skontaktować. Koniecznością okazuje się być wtedy osobiste udanie się do siedziby dostawcy prądu, w celu załatwienia wszystkich formalności.

Comments are closed.