Dwie stawki za prąd, czyli taryfa G12

Sprzedawcy prądu oferują obecnie wiele rozwiązań mających na celu dostosowanie się do wymagań odbiorców. Jednym z nich są różne taryfy prądu. Obecnie taryfą ciesząca się dużą popularnością jest tzw. taryfa G12. Czym jest ten rodzaj taryfy i jakimi cechami się charakteryzuje? Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest taryfa G12?

Najważniejszą cechą taryfy G12 jest jej dwustrefowość. Oznacza to, że stawki za prąd są inne w różnych godzinach. Niższą stawką charakteryzują się zwykle godziny nocne, np. od godziny 22 do godziny 6 rano. U niektórych operatorów można spotkać się z niższymi stawkami w godzinach między 13 a 15. Najwyższe koszty prądu występują z kolei w czasie szczytu przedpołudniowego (godziny 6-13) oraz w czasie szczytu popołudniowego (godziny 15-22).

Kiedy za prąd zapłacimy mniej?

Oprócz wspomnianych godzin taryfa G12 wiąże się z niższymi stawkami podczas weekendów. Korzystając z tej taryfy, mniej zapłaci się za prąd w soboty, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Co to oznacza, że z całą pewnością taryfa będzie korzystna dla wszystkich osób, które większość prac domowych wykonują w tygodniu, zwłaszcza jeśli są one energochłonne.

Kto może skorzystać z taryfy G12?

Taryfa G12 jest dla gospodarstw domowych, choć mogą z niej korzystać także inne miejsca, które swoją działalnością przypominają właśnie gospodarstwa domowe. Należą do nich m.in. domy dziecka, akademiki, szpitale, klasztory. Zwykle taryfa ta nie jest przeznaczona dla przedsiębiorców, z wyjątkiem osób, które prowadzą działalność w miejscu zamieszkania i nie przyjmują żadnych gości. Moc umowna odbiorcy nie może przekraczać 40 kW, jeżeli chce on korzystać z taryfy G12.

Zmiana taryfy — jak to przebiega?

Taryfę określającą stawki za prąd można zmienić raz na 12 miesięcy. Dokonuje się tego poprzez umowę kompleksową. Warto dodać, że zmiana taryfy G11 na G12 wiąże się z koniecznością wymiany licznika przez dostawcę prądu z jednostrefowego na dwustrefowy.

Comments are closed.