Montaż fotowoltaiki — poznaj najważniejsze zasady!
Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Przed ich montażem należy podjąć jednak najważniejszą decyzję — panele mają być zamontowane na dachu, gruncie czy ścianie? Na ich wydajność wpływa wiele czynników: dobór właściwych elementów oraz parametrów paneli fotowoltaicznych, odpowiednie miejsce ich montażu, a także sam montaż. Jakie są podstawowe zasady podczas montażu paneli fotowoltaicznych?
Kierunek oraz kąt ułożenia paneli ma znaczenie
Montaż fotowoltaiki to skomplikowany proces, który przebiega inaczej w zależności od umiejscowienia paneli. Więcej o tym temacie i o kosztach paneli fotowoltaicznych można przeczytać tutaj.
Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, którymi należy kierować się w każdym przypadku. Optymalnym sposobem na umiejscowienie paneli jest skierowanie ich na południe. Dzięki temu będą one oświetlone przez cały dzień, a najwyższą moc osiągną w godzinkach około południowych. Kąt ich nachylenia powinien wynosić pomiędzy 30 a 40 stopni. Odstępstwa od tych zasad mogą wiązać się ze stratami w produkcji.
Zacienienie
Jeszcze na etapie przygotowywania projektu całej instalacji, należy pamiętać o sprawdzeniu, czy w planowanym miejscu montażu nie będzie występować nadmierne zacienienie. Mowa tu przede wszystkim o występowaniu kominów, lukarn, drzew oraz innych elementów konstrukcyjnych dachu. Ponadto, nadmierne zacienienie może spowodować, iż w części ogniw dojdzie do nienaturalnego wzrostu temperatury, co może doprowadzić do uszkodzenia modułów.
Wiatr
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podczas montażu fotowoltaiki dużą rolę odgrywa również wiatr. Bardzo duże obciążenie wywołane ruchem powietrza występuje głównie przy krawędziach dachowych. Niewłaściwy montaż fotowoltaiki mógłby doprowadzić do oderwania lub podniesienia elementów instalacji. Na obszarach tych konstrukcja powinna być zatem wzmocniona.
Panele a dach oraz jego elementy konstrukcyjne
Należy pamiętać o tym, że panele nie mogą pod żadnym pozorem wystawać poza krawędzie dachu. Odstępy muszą być zachowane nie tylko od krawędzi dachu, ale i od kalenicy, szczytów, między samymi modułami, a także między powierzchnią dachu a modułem. Zapewni to ruch powietrza, który pomoże schłodzić moduły fotowoltaiczne oraz zwiększy ich wydajność
Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej? Koszt ten różni się w zależności od wielkości elektrowni oraz naszych potrzeb. Szacuje się, że koszt fotowoltaiki w domku jednorodzinnym waha się pomiędzy 15 a 25 tysięcy złotych.