Energia wiatrowa czy fotowoltaika – na które rozwiązanie się zdecydować?
Energia wiatrowa i słoneczna cieszą się największą popularnością wśród polskich inwestorów decydujących się na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Oba rozwiązania mają wiele zalet i zapewniają uzyskanie wymiernych korzyści. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i elektrownie wiatrowe można spotkać na prywatnych posesjach. Koszt ich zakupu i montażu staje się coraz bardziej przystępny, szczególnie ze względu na możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach wielorakich programów dofinansowujących. Mowa jest tutaj nie tylko o dotacjach, ale też nisko oprocentowanych kredytach.
Energia ze słońca czy wiatru?
W Polsce rośnie odsetek odnawialnych źródeł energii, na czele z energetyką słoneczną i wiatrową. Wybór uzależniony jest w głównej mierze od warunków atmosferycznych, które mają wpływ na wydajność poszczególnych rozwiązań technologicznych. Należy ocenić to, czy na danym obszarze jest bardziej wietrznie czy może jednak słonecznie. Przykładowo turbina wiatrowa świetnie sprawdza się w południowej części Polski i na wybrzeżu, gdzie średnia prędkość wiatru jest relatywnie wysoka. Elektrownia wiatrowa nie będzie efektywna na terenach mocno zabudowanych i zalesionych. Panele słoneczne można zamontować zarówno na dachach budynków, jak również postawić je na gruncie na specjalnej konstrukcji. Instalacja PV działa przez cały rok, nawet w okresie zimowym – nowoczesne ogniwa są w stanie wychwycić nikłą wiązkę promieniowania słonecznego. W przypadku energii wiatrowej (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/energia-wiatrowa-czym-jest-i-jak-ja-wykorzystac) trzeba liczyć się z dużo większą nieprzewidywalnością. Tym bardziej, że jest on niewidoczny. Działanie paneli słonecznych w dużym stopniu uzależnione jest od pory dnia – nocą nie produkują energii elektrycznej. Z kolei wiatraki działają całodobowo, niezależnie od godziny i położenia słońca.
Kiedy nastąpi zwrot z inwestycji?
Każdego inwestora interesuje to, kiedy nastąpi zwrot z poniesionej inwestycji w odnawialne źródła energii. Zarówno w przypadku elektrowni wiatrowej, jak i instalacji fotowoltaicznej trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż jest to długoterminowa inwestycja, zwracająca się dopiero po latach. Szacuje się, że panele słoneczne zwracają się średnio w przeciągu ośmiu lat, co może jednak nastąpić wcześniej w przypadku uzyskania dofinansowania. Przy elektrowniach wiatrowych zwrot zainwestowanych środków następuje wcześniej, bo już po sześciu latach od zakupu.