Jakie mamy liczniki prądu na polskim rynku?

Licznik prądu jest niezwykle istotny dla nas, jak i krajowego sektora energetycznego, ponieważ określa granicę między siecią dystrybutora energii elektrycznej a siecią energii elektrycznej odbiorcy. Jego zadaniem jest mierzenie zużycia prądu u klienta, dzięki czemu możliwe jest rozliczenie się z przedsiębiorstwem, dostarczającym energię. Każdy licznik prądu wyposażony jest we własny numer seryjny, dzięki czemu możliwe jest odróżnienie naszego licznika od pozostałych.

Rodzaje liczników energii elektrycznej

Na ryku polskim funkcjonują trzy rodzaje liczników prądu:

licznik prądu
  1. Licznik indukcyjny – jest to najstarszy model, posiadając wbudowaną tarczę aluminiową, która porusza się zgodnie z odpowiednim użyciem prądu.
  2. Licznik elektroniczny – zwany również licznikiem cyfrowym, wskazuje stan zużycia energii elektrycznej przy użyciu ekranu ciekłokrystalicznego. Jest on jest prosty do odczytania, a do tego dokładniej wylicza spożycie prądu niż licznik indukcyjny. Jego ogromną zaletą jest to, że odczyt stan licznika dokonywany jest zdalnie, dzięki czemu inkasent nie musi już odwiedzać odbiorcy.
  3. Licznik inteligentny – jest najwyżej zaawansowany technologicznie, dzięki czemu umożliwia przekazywanie znacznie większej ilości danych o odbiorcy energii elektrycznej do jego dostawcy. Informacje o stanie licznika przesyłane są co 15 minut, dając tym samym sprzedawcy energii możliwość lepszego zarządzanie siecią energetyczną. Jego niewątpliwą zaletą jest również to, że natychmiast powiadamia dostawcę o zaistnieniu jakichkolwiek awarii, dzięki czemu możliwe jest szybsze reagowanie.

Liczniki jednotaryfowe a dwutaryfowe – od czego to zależy?

Liczniki prądu mogą być jednotaryfowe albo dwutaryfowe. To jaki licznik zostanie nam zainstalowany zależy od tego jaką podpisaliśmy umowę z dostawcą energii elektrycznej. Odbiorcy, którzy mają umowę na taryfę energetyczną jednostrefową, a więc płacą tyle samo za pobrany kWh przez całą dobę, będą mieli zainstalowany licznik jednotaryfowy. U osób posiadających taryfę dwustrefową, zostanie zainstalowany licznik dwutaryfowy, posiadający dwa mierniki, jeden do zużycie prądu w godzinach dziennych, drugi zaś do w godzin nocnych i w weekendowych (jeśli posiadamy taryfę G12w).

Kiedy instalowany jest licznik jednofazowy, a kiedy trójfazowy?

Licznik prądu, mierzący zużytej energii elektryczne, zawsze musi być dopasowany do typu instalacji elektrycznej, którą odbiorca posiada w swoim domu, o wymianie i dobrych taryfach możesz dowiedzieć się więcej na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic . Instalacja elektryczna oraz licznik mogą być jednofazowe lub trójfazowe.

Instalacja jednofazowa ma napięcie 230 v, a więc składa się z dwóch bądź trzech przewodów. Z kolei instalacja trójfazowa ma napięcie 400 v, czyli składa się z czterech, ewentualnie pięciu przewodów. Instalacja jednofazowa posiada wystarczającą moc dla mieszkań i domów, w których wykorzystywane są standardowe urządzenia codziennego użycia. Jednak, gdy korzystamy z urządzeń bardziej energochłonnych, np. ogrzewania elektrycznego lub płyty indukcyjnej, potrzebna jest instalacja trójfazowa.

Comments are closed.