Zalety wykorzystywania energii słonecznej

Trudno dziwić się, że świat nauki i komercyjnej technologii jeszcze pod koniec XX wieku skierował swój wzrok na to, wydawałoby się niewyczerpalne (ograniczone tylko długością życia gwiazdy) źródło energii. Promieniowanie słoneczne jakie dociera do naszej planety jest nadal tak silne, że jest to około 1,5×1018 kWh, co dla porównania 15 tys. razy przewyższa energię elektryczna zużytą na całym globie w roku 2006.

Czy w Polsce możliwe jest wykorzystywanie światła słonecznego jako źródła energii?

W dzisiejszych czasach naciski na ekologię i życie zgodne z najbliższym ekosystemem pojawiają się nie tylko ze strony organizacji pozarządowych walczących o dobro środowiska naturalnego, ale również podejściu temu sprzyja większość rządów europejskich, wiecej o takiej energii dowiesz się na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety . Oczywiście, nie wszędzie natura jest tak łaskawa, jak np. w Andaluzji (południowym regionie Hiszpanii), gdzie Słońce operuje bardzo intensywnie lub na wybrzeżach duńskich (przybrzeżne płycizny to świetne miejsce na farmy wiatrowe), gdzie od strony Morza Północnego wiatr wieje praktycznie bez ustanku.

W Polsce niestety warunki nie są tak bardzo sprzyjające, jak w krajach „tropikalnych”, mamy jednakże największe nasłonecznienie pod naszą szerokością geograficzną w godzinach 9-15 i wtedy jesteśmy w stanie uzyskać z promieniowania słonecznego wartość rzędu 600-800 W/m2. Nie są to rzecz jasna wielkości ogromne, lecz na tyle duże, że ów „sam produkujący się prąd” – jak niektórzy mniemają, może być dostarczony bezpośrednio do „produkującego” go gospodarstwa domowego lub przekazany dalej, poprzez odsprzedaż do sieci publicznej.

energia słoneczna

Zalety wykorzystywania energii słonecznej

Ogólnie rzecz biorąc zarówno specjaliści od tego rodzaju źródeł energetyki, jak i firmy instalacje dostarczające, zgodnie przyznają, że jest to:
• energia „czysta” – faktycznie, przy jej produkcji, jako efekt uboczny nie powstają żadne uciążliwe zanieczyszczenia;
• energia oszczędna środowiskowo – to znaczy, nie uszczuplamy podczas jej pozyskiwania żadnych zasobów konwencjonalnych, jak: węgiel, drewno; według daleko uogólnionych wyliczeń instalacja średniej wielkości domowej „elektrowni” fotowoltaicznej (np. gdy chcemy uzyskać 3 kW w postaci 10 paneli o mocy 300 W) pozwala uratować powietrze atmosferyczne od emisji co najmniej jednej tony dwutlenku węgla rocznie;
• energia „łatwa” w pozyskiwaniu/obsłudze – infrastruktura zamontowana na naszym dachu lub przed domem nie wymaga ciągłego kalibrowania urządzeń i dostosowywania do zmiennych uwarunkowań pogodowych. Zdaje się, że przy obecnym zaawansowaniu technologicznym w produkcji paneli, to utrzymanie ich w czystości jest naszym największym zmartwieniem podczas codziennej eksploatacji;
• energia pozyskiwana bezawaryjnie i bezobsługowo – awaryjność systemu paneli jest o wiele mniejsza niż w przypadku np. małej farmy wiatrowej, która nadmieńmy, wymaga niemal stałego nadzoru.

Takie dobrodziejsko jak energia słoneczna może być wykorzystywana z pożytkiem i dla środowiska, i dla domowego budżetu.

Źródła:
https://www.zielonywybor.pl/energia-sloneczna/fotowoltaika
http://www.fotowoltaika.edu.pl/baza-wiedzy/podstawowe-informacje/
http://www.fotowoltaika.edu.pl/baza-wiedzy/systemy-fotowoltaiczne-on-grid-i-off-grid-porownanie/
http://www.instalacjebudowlane.pl/10162-77-12394-instalacja-fotowoltaiczna-w-domu–koszty-zyski-dofinansowanie.html
http://www.instalacjebudowlane.pl/8080-77-12394-panele-fotowoltaiczne–zestawienie-oferty-producentow.html

Comments are closed.