Zmiana dostawcy prądu samodzielna lub za pełnomocnictwem

Na rynku dostępnych jest wiele firm energetycznych, którzy w celu pozyskania nowego klienta, są w stanie wyjść mu naprzeciw za atrakcyjną ofertą. Z całą pewnością warto z tego skorzystać, gdyż każdy może zmienić dotychczasowego dostawcę prądu i to całkowicie bezpłatnie, zyskując w ten sposób niemałe oszczędności w skali roku. Cały proces zmiany może być bardzo prosty i kończyć się dla klienta na podpisaniu zaledwie paru dokumentów.

Zmiana dostawcy prądu samodzielna lub za pełnomocnictwem

Każdy może zmienić dostawcę prądu samodzielnie, ale znacznie częściej całym procesem zajmuje się w imieniu klienta jego nowy sprzedawca. Jest to znacznie większa wygoda, ułatwienie i oszczędność czasu. Wymaga to jedynie podpisania stosownego pełnomocnictwa, a wszelkimi formalnościami zajmie się w imieniu klienta jego nowy usługodawca. W przeciwnym razie całym procesem będzie trzeba zająć się na własną rękę, a to wówczas staje się skomplikowaną i czasochłonną procedurą. Konieczne jest podpisanie umowy z nowym dostawcą prądu i wypowiedzenie kontraktu z dotychczasowym. Dodatkowo trzeba zawrzeć osobną umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego. Dotyczy ona świadczenia usług dystrybucyjnych. Czasami konieczne może okazać się dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Ma to miejsce w przypadku klientów będących właścicielami liczników, którzy wobec tego muszą ponieść koszty związane z jego dostosowaniem. Jeśli właścicielem licznika jest operator systemu dystrybucyjnego, to on pokrywa koszty związane z jego wymianą. Sam proces zmiany dostawcy energii elektrycznej trwa zwykle do miesiąca. Klienci nie muszą martwić się o to, że wystąpią przerwy w dostawie prądu, gdyż wraz z dniem wygaśnięcia dotychczasowej umowy, zaczyna obowiązywać nowa.

zmiana dostawcy prądu

Na co zwrócić uwagę, zmieniając dostawcę prądu?

Decydując się na zmianę dotychczasowego sprzedawcy energii, należy zachować ostrożność i wnikliwie zapoznać się z zaoferowaną umową. Niższa stawka opłaty za prąd nie powinna być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze oferty. Należy zwrócić uwagę także na czas obowiązywania umowy ze swoim wcześniejszym dostawcą. Trzeba mieć na uwadze to, że za jej przedwczesne zerwanie mogą grozić mniejsze lub większe kary finansowe. Uwagę należy zwrócić również na okres trwania nowej umowy orz warunki odstąpienia od niej i na wysokość ewentualnych kosztów związanych z kolejną zmianą sprzedawcy. Ostrożność trzeba zachować też w przypadku korzystania z dodatkowych usług.

Comments are closed.