Wysokie rachunki za prąd a dostawcy energii elektrycznej

Większość osób nie ma zbyt dużego pojęcia o mechanizmie rynku elektroenergetycznego w Polsce. Denerwując się na zbyt wysokie opłaty za prąd, takie osoby myślą więc w pierwszej kolejności o konieczności zmiany dostawcy. Tymczasem dostawca energii elektrycznej to zupełnie inny podmiot niż sprzedawca, a to właśnie zmiana tego drugiego może pozwolić obniżyć rachunki.

Krajowy System Elektroenergetyczny

Krajowy System Elektroenergetyczny to całość urządzeń odpowiedzialnych za wytwarzanie, przesył, dystrybucję oraz sprzedaż energii. Jak więc można łatwo zauważyć, w ramach tego systemu konieczne jest funkcjonowanie kilku podmiotów. W pierwszej kolejności elektrownie czy elektrociepłownie muszą wytworzyć energię. Następnie trafia ona siecią przesyłową do Głównych Punktów Zasilających, skąd następnie sieć dystrybucyjna odprowadza ją do odbiorcy końcowego. Udział w rynku energii ma jednak także sprzedawca prądu, który zawiera umowę z użytkownikiem sieci. To właśnie od sprzedawcy zależy wysokość opłat za comiesięczne rachunki.

dostawcy prądu

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Zmiana dostawcy energii elektrycznej w Polsce jest niemożliwa. Warto przy tym zauważyć, że opłaty związane z działalnością tych podmiotów regulowane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który określa ich wysokość, a także zasady rozliczeń za dystrybucję energii elektrycznej. W ramach wolnego rynku odbiorcy końcowi mają jednak możliwość zmiany sprzedawcy energii. Co więcej, zawierając umowę z innym sprzedawcą zazwyczaj mogą liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę, która ma zachęcić ich do skorzystania z usług konkretnego podmiotu. Warto zauważyć, że osoby, które do tej pory nie skorzystały z możliwości zmiany sprzedawcy prądu, nadal płacą rachunki według taryf urzędowych. Wychodzą więc na tym gorzej niż odbiorcy TPA mający możliwość wybierania spośród wielu ofert rynkowych. Dziś łatwo znaleźć taniego dostawcę prądu. Zmiana sprzedawcy jest więc nie tylko prosta, ale może też pozwolić na poczynienie znacznych oszczędności. Wysokość opłat można także zredukować poprzez zmianę taryfy – na przykład z jednostrefowej na dwustrefową, która w wielu przypadkach okazuje się bardziej optymalna.

Comments are closed.