Fotowoltaika jak działa, czy się opłaca?
Odnawialne źródła energii są przyszłością i już teraz warto się zainteresować fotowoltaiką. Tym bardziej, że można w ten sposób uniezależnić się od wzrostu cen energii elektrycznej i mieć darmowy prąd pozyskany z promieniowania słonecznego, które dostępne jest w mniejszym lub większym stopniu przez cały rok.
Co składa się na system fotowoltaiczny?
Podstawowy system instalacji fotowoltaicznej składa się z paneli PV, optymatyzatorów i inwertora z monitoringiem produkcji. Do zarządzania energią służą gniazdka elektryczne zdalnie sterowane oraz monitoring zużycia i magazynowania energii. Za magazynowanie energii odpowiada inwerter wyspowy z baterią. W przypadku inteligentnego domu wykorzystywane są pompy ciepła i ładowarki aut elektrycznych, które mogą być zasilane prądem zmiennym wytworzonym z pozyskanego przez panele promieniowania słonecznego.
Fotowoltaika jak działa?
W przypadku instalacji fotowoltaicznej zasada jej funkcjonowania nie jest skomplikowana. Energia elektryczna produkowana jest przez panele fotowoltaiczne w wyniku zachodzenia zjawiska efekty fotowoltaicznego – składają się one z ogniw fotowoltaicznych, gdzie energia słoneczna zamieniana jest z prądu stałego na prąd zmienny. Konieczne jest do tego urządzenie nazywane inwertorem solarnym, czyli falownikiem. Dzięki temu energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego może zostać zamieniona na prąd płynący w gniazdkach elektrycznych, czyli taki o parametrach zgodnych z parametrami sieci publicznej.
Dlaczego fotowoltaika to dobre rozwiązanie?
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest nadal niemałą, ale jednorazową inwestycją. Jest to system praktycznie bezobsługowy i bezawaryjny. Nie wymaga konserwacji, a producent udziela wieloletniej gwarancji – instalacja fotowoltaiczna działa bez zarzutu i z pełną wydajnością przez co najmniej 25 lat. Nawet po upływie kilkudziesięciu lat jest nadal sprawna, a wydajność utrzymuje się na poziomie 80-90%. Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na dachach domów prywatnych, firmowych budynkach i lokalach użyteczności publicznej. Jest to ekologiczny i ekonomiczny sposób na pozyskiwanie nieograniczonych zasobów energii, która może zostać przekształcona na prąd elektryczny.
Więcej o systemie fotowoltaicznym pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala
źródło: http://www.instalacjebudowlane.pl/7785-77-12394-fotowoltaika-w-teorii-i-praktyce.html