Jak wygląda rynek energii w Polsce?
Energia elektryczna, podobnie jak każdy inny towar, jest przedmiotem umowy sprzedaży. W Polsce mamy do czynienia z rynkiem konkurencyjnym, który jest konsekwencją wdrożenia regulacji unijnych w latach następujących po wejściu Polski do UE. Jakie konsekwencje mają te ustalenia dla polskiego rynku energetycznego?
Wprowadzenie wolności rynku
Jeszcze kilkanaście lat temu, rynek energii w Polsce nie był konkurencyjny. Każdy podmiot podpisujący umowę na zakup energii elektrycznej wiązał się z przedsiębiorstwem, które było jednocześnie dystrybutorem energii elektrycznej. Na chwilę obecną, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W 2007 roku wprowadzona została zasada TPA, która umożliwia oferowanie konkurencyjnych cen na sprzedaż energii elektrycznej.
Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest umożliwienie nabywcom dokonania w pełni autonomicznego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Zazwyczaj wiąże się to z różnego rodzaju korzyściami – na przykład niską stawką zakupu energii lub gwarancją stałości ceny. Dodatkowo, poprawiła się efektywność działania wśród podmiotów, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej, bez wystawiania na niebezpieczeństwo funkcjonowania całego systemu.
Wytwórcy energii elektrycznej w Polsce
W chwili obecnej, wytwórcami prądu w Polsce są zarówno duże firmy, jak również małe gospodarstwa domowe, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Jednak największymi polskimi dostawcami energii elektrycznej są tzw. elektrownie systemowe, które działają przy wykorzystaniu węgla kamiennego oraz brunatnego, a odnawialne źródła energii mają mniejsze znaczenie na polskim rynku energetycznym.
Jednak tego rodzaju działania są niekorzystne dla środowiska naturalnego, a spalanie węgla kamiennego lub brunatnego powoduje znaczny stopień emisji CO2 do atmosfery. Obecna tendencja Unii Europejskiej zmierzająca w kierunku poprawy klimatycznej wskazuje, że w najbliższych dekadach będzie można zaobserwować stopniowe przejście Polski oraz innych krajów europejskich na bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego metody produkcji energii elektrycznej.